PROJEKTUJEMY NOWE ROZWIĄZANIA PRAWNE
Dołącz do nas

KUP PORADĘ

Kup poradę

OFERTA

Oferta pdf

KONTAKT

Kontakt

Search

Kancelaria Buszan | Orłowski | Adwokaci Radcowie Prawni sp. p.
  -  Baza Wiedzy   -  Co czeka branżę e-commerce w 2023. Dyrektywa Omnibus

Od 1 stycznia 2023 branżę e-commerce czekają istotne zmiany- spowodowane jest to wejściem w życie tzw. dyrektywy Omnibus.

Co zrobić, żeby zwinnie dokonać zmian posiadanych dokumentów. Poniżej kilka rekomendacji, które przedsiębiorcy mogą sami wprowadzić w życie.

Co z newsletterem? Po zmianie przepisów będzie traktowany jako treść cyfrowa, a zapisanie się będzie zawarciem umowy o dostarczenie treści cyfrowej. Co za tym idzie, należy w regulaminie opisać zasady obowiązywania takiej umowy i jej warunki. Do zmiany są też zapisy Polityki prywatności w tym zakresie- podstawą gromadzenia danych będzie Umowa.

Dochodzą nowe obowiązki związane z danymi kontaktowymi- obowiązkowe jest podanie numeru telefonu a jeżeli sklep ma środek komunikacji ciągłej online- np. czat- też taka informacja musi się pojawić.

W zakresie cen i promocji, najważniejsze zmiany dotyczą tego, ze w razie realizacji promocji, zobowiązani jesteśmy do wskazania najniższej ceny, jaką produkt miał w ciągu 30 dni przed promocją, a jeżeli produkt dostępny był krócej niż 30 dni, to pokazujemy najniższą cenę z całego tego okresu.

Dla produktów takich jak jedzenie- pokazać trzeba cenę sprzed promocji. Ważna zmiana dotyczy obszaru udzielania opinii o produkcie/usłudze. Jeżeli takie opinie zbieramy, mamy obowiązek poinformować klienta, czy je weryfikujemy i jak czy też nie są one weryfikowane. Najbardziej dolegliwe dla właścicieli sklepów wydają się jednak zmiany w obszarze dot. wadliwości, niezgodności produktu z umową. I tak- dla produktów fizycznych- wymiana, naprawa ma pierwszeństwo przed obniżeniem ceny i zwrotem (odstąpieniem), chyba, ze wymiana i naprawa są niemożliwe lub zbyt kosztowne. Sprzedawca może zmienić żądanie konsumenta, np. nie wymienić a naprawić- ale tylko wtedy gdy pierwotne żądanie wiąże się z nadmiernymi kosztami lub jest niemożliwe.

Co ważne- w sytuacji zgłoszenia wymiany lub naprawy-obowiązek odebrania towaru od kupującego jest po stronie i na koszt sprzedawcy. Jak klient dokonuje zwrotu- obowiązują dotychczasowe zasady- ma odesłać samodzielnie. Okres odpowiedzialności za produkt został wydłużony do okresu przydatności produktu do użytku, ale nie krócej niż 2 lata- dotyczy to wad, które istniały w chwili sprzedaży. Wydłużony został termin na złożenie reklamacji- aktualnie do 6 lat. W kontekście produktów elektronicznych- np. e-booków- sprzedawca musi uzyskać uprzednią zgodę konsumenta na dostarczenie mu produktu przez upływem terminu na odstąpienie, do tego musimy mieć potwierdzenie, że klient przyjął do wiadomości kwestię utraty prawa do odstąpienia.

Dodatkowo, sprzedawca powinien potwierdzić klientowi, że przyjął jego zgodę. Istotne zmiany dotkną także podmioty prowadzące market-placy- dodany bowiem został obowiązek informowania o wynikach plasowania się produktów, po ich wyszukaniu w wyszukiwarce, z uwzględnieniem tego czy oferta jest sponsorowana, czy może kryterium związane jest z data dodania oferty, czy działają filtry. Konieczne jest także informowanie o statusie sprzedawcy- przedsiębiorca czy konsument- tak, żeby klient widział, czy korzysta z ochrony konsumenckiej czy też nie. Wskazać także należy podział obowiązków- tj. wylistować, jakie obowiązki są po stronie właściciela market-place a jakie po stronie sprzedawcy. Powyższe zmiany są jedynie przykładowymi, a proces implementacji przepisów do polskiego porządku prawnego znacząco się opóźnił, co spowoduje zapewne dużo niepotrzebnego pośpiechu i nerwów w procesie ich wdrażania.